Jubileum schild 1950-2025 Roots and Wings Discover our 75th anniversaryArrow

Lieke’s minor in Zuid‑Afrika

In deze blog vertelt Lieke van Oversteeg over haar ervaring in Zuid‑Afrika tijdens de minor Crossover Community Learning. In haar derde jaar werkte ze tien weken als vrijwilliger bij het Salesian Institute Youth Projects in Kaapstad.

De minor YPO gaat vanaf september in verbeterde vorm door als CCL.

Lieke, Ula en learners met de ingezamelde boeken voor de bibliotheek, mogelijk gemaakt via een GoFundMe.

Lieke van Oversteeg

Mijn naam is Lieke van Oversteeg en ik studeer aan Hotel Management School Maastricht. Inmiddels zit ik in mijn vierde jaar en ben ik bezig met mijn afstudeerproject bij het Leger des Heils. Ik kom uit een klein dorpje vlak bij Haarlem. Tijdens mijn studie kreeg ik de kans om de minor Crossover Community Learning te volgen, een ervaring die ik niet snel zal vergeten.

Een minor die verder gaat dan het klaslokaal

Ik koos voor deze minor omdat ik altijd al geïnteresseerd ben geweest in andere culturen. Ik vind het belangrijk om niet alleen over andere culturen te horen, maar ze ook echt te ervaren en te begrijpen. Daarnaast heb ik in Nederland al veel vrijwilligerswerk gedaan. Toen ik zag dat er een minor was waarin je vrijwilligerswerk kon combineren met je studie én dit in het buitenland kon doen, was ik meteen enthousiast. Zuid-Afrika was voor mij niet per se de belangrijkste reden om voor deze minor te kiezen, maar het bleek uiteindelijk wel een plek die enorme indruk op mij heeft gemaakt.

Tijdens de minor verbleef ik in Kaapstad, in de wijk Green Point, waar ik werkte bij het Salesian Institute Youth Project van Don Bosco. Deze organisatie zet zich in voor jongeren en jongvolwassenen die vaak minder kansen hebben gehad op onderwijs of werk. Binnen het instituut zijn verschillende programma’s. Zo is er het NEET-programma, dat zich richt op jongvolwassenen die op dat moment Not in Education, Employment or Training zitten. Zij krijgen begeleiding en praktische vaardigheden om weer stappen te zetten richting werk of studie. Daarnaast is er het Learn-programma, dat gericht is op jongere kinderen en hen ondersteunt in hun ontwikkeling en onderwijs.

Mijn rol daar was heel afwisselend. Ik had niet één vaste taak, maar hielp eigenlijk overal waar dat nodig was. Soms nam ik een les over wanneer een docent ziek was, hielp ik in de kantine met het voorbereiden van eten of ondersteunde ik met administratieve taken achter de schermen. Ook ging ik samen met het NEET-programma de sloppenwijken in om jongvolwassenen te werven en hen te vertellen over de kansen die het instituut biedt. Daarnaast hielp ik bij het organiseren van evenementen, zoals een kerstbrunch voor de studenten.

Ik deed deze minor samen met Ula Potharst, ook van Hotel Management School Maastricht. We werkten veel samen, maar natuurlijk ook met de docenten van de verschillende programma’s.

“Gastvrijheid gaat voor mij niet alleen over service, maar ook over openstaan voor anderen en iets voor hen kunnen betekenen. Dat geeft uiteindelijk ook jezelf veel voldoening.”

Lieke en Ula

Lieke’s ervaring

Wat deze ervaring ook extra bijzonder maakte, was dat in Zuid-Afrika vaak Afrikaans wordt gesproken. Dat lijkt best veel op Nederlands, waardoor wij de kinderen vaak konden verstaan en zij ons ook. In het begin hadden ze dat niet meteen door, maar zodra ze doorhadden dat wij hen konden begrijpen, ontstonden er vaak hele leuke gesprekken. Dat zorgde ervoor dat we sneller een band kregen met de learners en dat maakte het contact veel persoonlijker.

Een moment dat mij echt is bijgebleven was een les die wij gaven aan het NEET-programma over het maken van een cv. Tijdens de les leek het eerlijk gezegd alsof veel studenten niet echt aandachtig waren. Het voelde alsof de boodschap niet echt aankwam. Maar een week later kwamen we terug voor een volgende les en had iedereen zijn cv helemaal uitgewerkt. Ze vroegen actief om feedback en gingen er meteen mee aan de slag. Dat moment liet mij zien dat wat wij deden daadwerkelijk iets voor hen betekende.
Wat ik soms wel uitdagend vond, was het werken met de jongere kinderen van het Learn-programma. Net als alle kinderen willen zij ontdekken wat wel en niet kan, en hun aandacht vasthouden was soms best lastig. Maar juist dat maakte het ook leerzaam.

Deze ervaring heeft mij vooral laten zien hoe leuk ik het vind om mij onder te dompelen in andere culturen en met verschillende mensen te werken. Ik merkte ook hoe waardevol het is om anderen te kunnen helpen. Gastvrijheid gaat voor mij namelijk niet alleen over service, maar ook over openstaan voor anderen en iets voor hen kunnen betekenen. Dat geeft uiteindelijk ook jezelf veel voldoening.

Ik zou deze minor dan ook zeker aanraden aan andere studenten. Het geeft je de kans om andere culturen te leren kennen, jezelf uit te dagen en te ontdekken hoe je met hospitality echt impact kunt maken.
 

Deel deze pagina